„Inteligentne domy" są znacznie bliżej, niż nam się wydaje

Przewidywany czas czytania: 5 minut
10.11.2020
Inteligentny dom. Technologia teraźniejszości czy przyszłości?
Sam pomysł „inteligentnego domu" pojawił się wiele lat temu. Pisarze science fiction i naukowcy wyobrażali to sobie na różne sposoby. Jednym z wcieleń tego pomysłu był dom z filmu „Sam w domu 4" z 2002 roku, w którym „inteligentny dom", komunikując się z komputerem, realizował wszystkie polecenia. Naukowcy z kolei przedstawili temat w innej perspektywie, gdzie pod „domem" zdefiniowano kilka lokali w jednej strefie, które mogą automatycznie przesyłać dane o uszkodzeniach i wszystkie wskaźniki, aby wykluczyć jakąkolwiek ingerencję człowieka. Jeśli w 2002 roku był to tylko pomysł i perspektywa na przyszłość, to teraz, po 18 latach, możemy powiedzieć, że technologia „inteligentnego domu", choć nie w pełni, jest już jednak dostępna dla prywatnego konsumenta.
„Inteligentny dom" to system zautomatyzowanych mieszkań, w których można sterować różnymi funkcjami za pomocą telefonu lub głosu. Jest to możliwe w dowolnym miejscu na świecie za pomocą Internetu. Jak wspomniano powyżej, istnieją dwie gałęzie rozwoju technologii "inteligentnego domu". Pierwsza skierowana jest do konsumenta, który chce otrzymywać wiadomości ze swojego domu i zdalnie nim sterować. Przykłady obejmują: inteligentne lampy, inteligentne ekspresy do kawy, lodówki itp. Sterować takim domem można za pomocą aplikacji w telefonie lub za pomocą asystenta głosowego (Amazon Alexa, Google Home, Apple HomePod, Yandex.Station).
Drugim kierunkiem rozwoju technologii „inteligentnego domu" są zautomatyzowane polecania, np. wzywanie pogotowia ratunkowego w przypadku wykrycia problemów w systemie bezpieczeństwa budynków i mieszkań, klimatyzacji, automatycznego odbierania i przesyłania odczytów liczników itd. Technologie te są ukryte i nie są przeznaczone do bezpośredniego wykorzystania przez właściciela mieszkania, ale jednocześnie mogą znacznie uprościć pracę placówek rządowych.
Główną zaletą technologii „inteligentnego domu" jest jej automatyzacja. Na przykład, po powrocie do domu możesz przygotować gorącą kąpiel, podgrzać wodę w czajniku i włączyć muzykę. Wszystko to można skonfigurować samodzielnie, a następnie, za pomocą tylko jednej frazy „wracam do domu", system wykona określone czynności. „Inteligentny dom" będzie mógł zawsze informować o produktach, które warto kupić lub dobrać oświetlenie, by stworzyć dobry nastrój. Jeśli zapomnisz wyłączyć żelazko lub światło, natychmiast otrzymasz powiadomienie na swój telefon, abyś mógł podjąć odpowiednie działanie. Technologie nie stoją w miejscu i pojawia się coraz więcej możliwości i poleceń, które nastawione są na komfort i wygodę korzystania.
Zaletą takich urządzeń jest możliwość zakupu każdego z nich osobno. Jednym z liderów w produkcji takich technologii jest Xiaomi. Jednak urządzenia zewnętrzne mogą nie zawsze wyglądać estetycznie, dlatego dziś deweloperzy instalują takie technologie bezpośrednio w ścianach, aby ukryć elementy sterujące.
"Inteligentne domy" stały się znacznie bliższe niż się wydaje, ponieważ całe sterowanie można wykonać nawet w domu. Wystarczy znać podstawy programowania na jednej z platform takich jak Arduino, ESP, STM, Raspberry PI itp. Najbardziej znaną z platform jest ta pierwsza. Do rozwiązywania problemów używają jej nie tylko programiści, ale także dzieci. Teraz programowanie w Arduino jest bardzo proste: specjalne środowisko programistyczne S4A lub ArduBlock umożliwia opanowanie programowania nawet od 8-go roku życia. Pomóc w tym mogą specjalne szkoły robotyki i programowania, w których dzieci uczą się ww. dziedziny. Niedawno w szkole RoboCode odbył się kolejny Hackathon (konkurs projektowy odbywający się na koniec każdego semestru), w którym uczniowie w ciągu czterech lekcji tworzyli własny „inteligentny dom". Udało im się zaprojektować system alarmowy, termometr i automatyczne otwieranie drzwi. Rozwijając umiejętności logicznego myślenia od samego dzieciństwa, w niedalekiej przyszłości dzieci będą mogły tworzyć swoje własne systemy przynoszące zyski.
Ciekawe, że zadanie do wykonania "zrobić inteligentny dom" dla każdego wygląda inaczej. Pokazuje to, że nasze młodsze pokolenie potrafi zmieniać świat, tworząc nowe technologie.
Nauczyciel w szkole Robocode
Evgeny Petrikeev
Autor artykułu:
„Każdy może zainstalować taką technologię w swoim domu, ponieważ cały „inteligentny dom" składa się z systemu sterującego każdym włączony urządzeniem. Istnieją również te zewnętrzne, które łączą się, tworząc własną sieć.
Записатися на відкритий урок
Przeczytaj także
    Przeczytaj także

      Nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytanie?

      Wypełnij formularz po prawej stronie, nasi menedżerowie chętnie udzielą Ci porad i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!
      Wypełnij poniższy formularz, nasi menedżerowie chętnie Ci doradzą i odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania!
      Wciskając ten przycisk, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych zgodnie z Ustawą z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie dannych osobowych (Dz.U.1997 r. NR 133, poz. 883 z późn. zm.) polityka poufności